Granulat kostny
Granulat kostny z czystego B-TCP jest syntetycznym gotowym do użycia substytutem kości stosowanym w celu przyspieszenia jej gojenia. Dzięki swojemu pochodzeniu jest bezpieczny w stosowaniu, gdyż nie niesie ryzyka wirusowego zakażenia, pochodzenia ludzkiego lub zwierzęcego. Francuska firma SBM to europejski pionier w dziedzinie opracowywania i produkcji syntetycznych substytutów kości z ponad 20-letnim doświadczeniem. Opracował pełną gamę w pełni przyswajalnych, gotowych do użycia syntetycznych implantów do wypełniania pustek kostnych w różnych postaciach tj.
- granulat kostny
- bloczki, kostki
- kliny
- pasta
Poprzez całkowitą kontrolę technologii produkcji biomateriałów oraz wysoce wyspecjalizowane zaplecze laboratoryjne SBM zapewnia implanty o wysokiej czystości β-TCP, które są gotowe do użycia jako kości gąbczaste lub korowo-gąbczaste.
Implanty Bio 1® wykonane są z bioresorbowalnego syntetycznego fosforanu trójwapniowego. Granulat kostny jest zatem zastępowany zdrową, nowo utworzoną kością po zakończeniu procesu resorpcji komórkowej.
Granulat kostny Bio 1® został zaprojektowany i dostosowany pod względem kształtu i porowatości do każdego wskazania. Porowatość wynosi od 30 do 70%, co zapewnia wytrzymałość mechaniczną podobną do wytrzymałości kości korowej poddanej ściskaniu (do 45 MPa). Potencjalną zaletą porowatego implantu ceramicznego, takiego jak Bio 1® jest jego mechaniczna stabilność uzyskana dzięki powstaniu silnego łączenia rozwijającego się, gdy kość wrasta w pory implantu.
Z ogólnego punktu widzenia istnienie porów zwiększa wymianę powierzchni przez co sprzyja oddziaływaniom z otaczającą kością gospodarza, a tym samym poprawia biointegrację.
Dlaczego β-fosforan trójwapniowy (TCP) o wysokiej czystości jest lepszy od materiałów HAP / TCP?
- Szybsza resorpcja
- Lepsze gojenie się kości
- Lepsza wytrzymałość mechaniczna
Resorpcja
Resorpcja granulatu kostnego niezależnie od zastosowanego materiału (czysty TCP, czysty HAP lub mieszanina TCP i HAP) zależy od rozpuszczalności materiału. Wiemy, że TCP jest bardziej rozpuszczalny niż HAP. W konsekwencji, im wyższa zawartość TCP w ceramice, tym wyższa jest rozpuszczalność, więc resorpcja jest szybsza. Wysoce czysty materiał fosforanu trójwapniowego jest bardziej wchłaniany niż HAP lub HAP + TCP.
Możemy sobie wyobrazić, że jeśli resorpcja jest zbyt szybka, przeszczep nie zostałby zastąpiony kością. Ponieważ tworzenie dojrzałego kalusa kostnego zajmuje około 3 do 9 miesięcy, a kinetyka resorpcji wysoce czystych trójfosforanów wapnia wynosi od 1 do 3 lat w zależności od porowatości, potwierdza to, że nie ma takiego ryzyka, że gojenie kości jest szybsze niż resorpcja granulatów kostnych z TCP. W związku z tym nie ma konieczności dodawaniem HAP do czystego materiału TCP.
Leczenie kości
Według danych literaturowych wydaje się, że opóźnienie gojenia się kości zależy od rozpuszczalności materiału.
Wiemy, że gojenie się kości wynika z aktywności komórek kostnych (komórek osteoblastów). Komórki te są odpowiedzialne za opracowanie tkanki kostnej i zmineralizowanej pozakomórkowej macierzy kostnej. Nie produkują w sposób ciągły kości, tylko muszą zostać aktywowane.
Dzieje się tak, gdy takie komórki otrzymują sygnał, taki jak obecność rozpuszczonych jonów wapnia i fosforanów. Dlatego granulaty kostne złożone z fosforanu trójwapniowego, który rozpuszcza się i dostarcza osteoblastom sygnały do syntezy kości, może poprawić i przyspieszyć gojenie kości. Zatem im wyższa rozpuszczalność materiału, tym szybsze gojenie kości.
Wytrzymałość mechaniczna
Implanty z syntetycznych granulatów kostnych do gojenia kości muszą zapewniać optymalną odporność mechaniczną. Kość jest mocna i solidna, więc nasze przeszczepy muszą się tak zachowywać. Wiemy, że bardzo czyste materiały są bardziej odporne niż TCP + HAP, ponieważ spiekanie i kurczenie się czystych materiałów jest bardziej jednorodne, co prowadzi do niższego poziomu naprężeń wewnętrznych i wad. Nie ma zatem potrzeby dodawania HAP do czystego materiału TCP.