Syntetyczny substytut kości
Bioresorbowalny syntetyczny substytut kości, dzięki swoim właściwościom jest dziś najczęściej wykorzystywanym materiałem kościozastępczym.
Fosforan wapnia należy do chemicznej rodziny soli wapnia. Najbardziej znanym i obecnie stosowanym w chirurgii jest hydroksyapatyt i beta trójfosforan wapnia.
Czysty beta-trójfosforan wapnia (Ca3(PO4)2) jest syntetycznym, resorbowalnym materiałem wytwarzanym z wodorotlenku wapnia (Ca(OH)2) i kwasu fosforowego (H3PO4). Wykorzystując bardzo dobre właściwości osteokondukcyjne i podobieństwo do struktury naturalnej kości, materiał ten pozwala na użycie go w formie matrycy do regeneracji i przebudowy kości.
Francuska firma SBM specjalizuje się w produkcji syntetycznych substytutów kości do wypełniania pustych przestrzeni. Przez ponad 20 lat opracowała pełną gamę w pełni przyswajalnych implantów syntetycznych z β-TCP wysokiej czystości. Analizując potrzeby lekarzy w zależności od przypadków klinicznych wytwarza biomateriały kościozastępcze w różnych formach takich jak:
- granule
- kostki i bloczki
- granule w strzykawkach do bezpośredniej aplikacji
- pasta
Substytuty kości oparte na bazie syntetycznego fosforanu trójwapniowego są gotowe do użycia jako kość gąbczasta lub korowo-gąbczasta. Dzięki swojemu pochodzeniu są bezpieczne w stosowaniu, gdyż nie niosą ryzyka wirusowego zakażenia, pochodzenia ludzkiego lub zwierzęcego.
BETA-TCP jest syntetycznym materiałem bioceramicznym do stosowania w periodontologii, implantologii, ortopedii oraz w innych dziedzinach chirurgicznych wymagających regeneracji kości. Materiał augmentacyjny jest przeznaczony do odbudowy ścian ubytków kostnych, defektów będących wynikiem osteotomii, podnoszenia dna zatoki szczękowej, defektów periodontologicznych.
Charakterystyka substytutu kości
Najważniejsze i niezbędne cechy biomateriałów syntetycznych to:
- biozgodność - Fosforan trójwapniowy wysokiej czystości jest minerałem, zbliżonym chemicznie do minerałów kości naturalnej, a długotrwały kontakt z żywą tkanką oraz płynami ustrojowymi nie powoduje negatywnych reakcji organizmu.
- bioaktywność - β-TCP łączy się trwale (tworząc wiązanie chemiczne) z kością pacjenta dzięki czemu stanowi rusztowanie do odbudowy kości. Posiadają one właściwości osteokondukcyjne, dzięki czemu wspomagają proces tworzenia się nowej tkanki kostnej.
- biokompatybilność - dzięki swojemu składowi chemicznemu, zbliżonemu do naturalnej kości, substytuty te są dobrze tolerowane przez organizm pacjenta i ryzyko odrzucenia takiego implantu jest minimalne.
- biofunkcyjność - porowatość materiału ceramicznego na poziomie 30-70% zwiększa wymianę powierzchni i sprzyja wrastaniu kości w pory biomateriału, co poprawia stabilność implantu. Porowatość na wskazanym poziomie sprzyja intensywnej regeneracji kości, przy zachowaniu wytrzymałości mechanicznej podobnej do kości korowej.
- brak reakcji toksycznych - syntetyczne pochodzenie biomateriału nie rodzi ryzyka wirusowego zakażenia pochodzenia ludzkiego lub zwierzęcego.
- brak reakcji alergicznych - syntetyczne pochodzenie substytutu redukuje reakcje alergiczne pacjenta.
- bioresorbowalność - wszczepy z syntetycznego fosforanu trójwapniowego dzięki resorpcji zastępowane są zdrową, nowo utworzoną kością. Proces resorpcji bardzo czystego TCP waha się od 1 do 3 lat, przy 3-9 miesięcy regeneracji kości.