+48 91 469 30 58

2021-09-29

Inteligentne implanty dentystyczne


Inteligentne implanty dentystyczne

Miliony ludzi mają implanty dentystyczne, które zastępują zęby utracone w wyniku próchnicy, choroby dziąseł lub urazu. Często się jednak zdarza, że implanty wymagają wymiany co pięć do dziesięciu lat z powodu miejscowego zapalenia lub choroby dziąseł, co wymaga powtórzenia kosztownej i inwazyjnej procedury stomatologicznej.

Ten problem postanowili rozwiązać naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii, którzy opracowują inteligentny implant dentystyczny, odporny na rozwój bakterii i generujący własną energię elektryczną do zasilania odmładzającego tkanki światła.

Innowacja ma wydłużyć żywotność implantu. Nowe rozwiązanie łączy dwie kluczowe technologie. Jedną z nich jest zastosowanie w implancie materiału z nanocząsteczkami, który jest odporny na kolonizację bakteryjną. Drugą - wbudowane w implant źródło światła do prowadzenia fototerapii, zasilane naturalnymi ruchami jamy ustnej, takimi jak żucie lub szczotkowanie zębów.

Według twórców tej technologii fototerapia może rozwiązać szereg różnych problemów zdrowotnych. Jednak po wszczepieniu biomateriału wymiana lub ładowanie baterii nie jest praktyczne. Naukowcy używają więc materiału piezoelektrycznego, który może generować energię elektryczną z naturalnych ruchów jamy ustnej w celu dostarczenia światła do fototerapii, która może z powodzeniem chronić tkankę dziąseł przed infekcją bakteryjną.

Źródło:

www.sciencedaily.com

«powrót