+48 91 469 30 58

2021-09-15

Plaster na osłabione serce


Plaster na osłabione serce

Nowy ultraelastyczny plaster zaprojektowany przez profesora Western Engineering Kibreta Mequaninta i jego współpracowników z University of Manitoba, może pewnego dnia zostać użyty do przywrócenia funkcji uszkodzonego serca po zatrzymaniu akcji serca.

Koncepcja plastrów nasercowych nie jest nowa. Po zawale serca i interwencji chirurgicznej, mającej na celu przywrócenie przepływu krwi do mięśnia, serce jest osłabione. Większość komórek sercowych odpowiedzialnych za skurcze serca jest martwa przed zabiegiem, uniemożliwiając mu wykonywanie najważniejszego zadania - pompowania krwi. Plastry nasercowe pomagają mięśniom sercowym odzyskać swoje funkcje, jednak do tej pory ich założenie wymagało operacji na otwartej klatce piersiowej.

Nowy plaster, zbudowany z elastyny, żelatyny i nanorurek węglowych z osadzonymi komórkami serca, ma zdolność zmiany kształtu. Można go złożyć i wcisnąć do strzykawki lub cewnika, co pozwala na wstrzyknięcie i przetransportowanie go do osłabionego mięśnia sercowego. Po dostarczeniu plaster "pamięta" swój pierwotny kształt, rozwija się i integruje z mięśniem sercowym. Siatka z nanorurek węglowych naśladuje rolę naturalnej sieci przewodzącej serca.

Badania trwają, a nowy plaster nie został jeszcze przetestowany na ludzkim sercu.

Źródło:

news.westernu.ca

«powrót