+48 91 469 30 58

2021-08-26

Klej chirurgiczny inspirowany pąklami


Klej chirurgiczny inspirowany pąklami

Pąkle to rodzaj morskich skorupiaków z rzędu wąsonogich prowadzących osiadły tryb życia. Dorosłe osobniki przymocowują się do stałego podłoża np. muszli, kamieni, skał czy kawałków drewna przy pomocy wytwarzanego przez siebie "superkleju". Właśnie ta zdolność pąkli do przylegania do mokrych, śliskich powierzchni, która przyprawia przemysł morski o ból głowy może być dobrodziejstwem dla medycyny.

Zainspirowany klejem z pąkli, zespół naukowców z MIT i klinicystów z Mayo Clinic, opracował pastę medyczną wykonaną z białek adhezyjnych osadzonych w hydrofobowej matrycy, która może uszczelnić krwawiącą, uszkodzoną tkankę w ciągu kilku sekund. Może to być rozwiązaniem w przypadkach urazów, w których utrata krwi jest główną przyczyną śmierci. Chodzi o szybkie zatamowanie krwawienia.

Naukowcy z Massachusetts zauważyli, że kiedy pąkle przyczepiają się do powierzchni, wydzielają oleisty klej, który odpycha wodę i zanieczyszczenia, podczas gdy białka adhezyjne zawieszone w lipidach sieciują się i tworzą silną adhezję do podłoża. To zjawisko wykorzystali do stworzenia pasty, która odpycha płyny powierzchniowe i tworzy szczelne uszczelnienie wokół rany w ciągu 15 do 30 sekund.

Źródło:

cen.acs.org

«powrót