Dobre wieści dotyczące biomateriałów syntetycznych dochodzą z Uniwersytetu w Leeds. Naukowcy z tego uniwersytetu opracowali podejście, które może pomóc w zaprojektowaniu nowej generacji syntetycznych biomateriałów wykonanych z białek.
Biomateriały te mogą znaleźć zastosowanie w naprawie stawów lub gojeniu ran, a także w innych dziedzinach medycyny rekonstrukcyjnej. Nowa metoda opracowana w Leeds polega na kontrolowaniu i dostrajaniu sposobu, w jaki bloki budulcowe białka łączą się w złożone sieci białkowe, które stanowią podstawę biomateriałów.
Naukowcy z Leeds badają, w jaki sposób zmiany w strukturze i mechanice poszczególnych elementów budulcowych białek - zmiany w nanoskali - mogą zmienić strukturę i mechanikę biomateriału na poziomie makro, jednocześnie zachowując funkcję biologiczną sieci białkowej.
Naukowcy zmienili strukturę sieci białkowej poprzez usunięcie określonych wiązań chemicznych, zwanych "zszywkami białkowymi", w blokach budulcowych białka. Po usunięciu zszywek białkowych poszczególne cząsteczki białka rozwijały się łatwiej, łącząc się ze sobą i łącząc w sieć, co skutkuje bardzo różnymi właściwościami mechanicznymi biomateriału.
Zdolność do zmiany właściwości bloków budulcowych białek w nanoskali, ze sztywnego, złożonego stanu do elastycznego, rozłożonego stanu, otwiera drogę do tworzenia funkcjonalnych biomateriałów o kontrolowanej architekturze i mechanice.
Źródło: