Rosnące zapotrzebowanie na wypełniacze kostne sprawia, że wiele różnych substancji badanych jest pod kątem wykorzystania ich jako rusztowania ortobiologiczne. Irlandzka firma Zoan BioMed z siedzibą w Connemara pracuje nad wykorzystaniem do tego celu tropikalnych koralowców morskich uprawianych w Irlandii.
Firma ta wykorzystuje koral morski do tworzenia naturalnych rusztowań do stosowania w zabiegach ortobiologicznych, takich jak przeszczepy kostne i naprawy złamań. Biomateriał ten może potencjalnie znaleźć zastosowanie również w stomatologii i weterynarii.
Zdaniem przedstawicieli firmy koralowiec jest idealnym substytutem do przeszczepu kości - jest osteokondukcyjny, obojętny i dostosowuje się pod względem wielkości i kształtu. Posiada strukturę podobną do ludzkiej kości gąbczastej i może tworzyć wiązania chemiczne z kością. Porowatość i biodegradowalność sprawia, że rusztowania koralowe formują się naturalnie, są niesamowicie mocne, wydajne i czyste. Lekarze potwierdzają, że stosowanie koralowców skraca pobyt w szpitalu i przyspiesza proces gojenia.
W naturze koralowce rosną powoli. Zoan BioMed hoduje je z dzikich kultur w specjalnych zbiornikach i jest w stanie zapewnić trzy zbiory koralowców w ciągu roku, by zaspokoić ciągle rosnący rynek zbytu.
Źródło: www.irishtimes.com