Pisaliśmy już o polskich badaniach zainspirowanych zachowaniem niektórych bakterii, które w odpowiednich warunkach produkują biodegradowalny i biozgodny plastik. Teraz kolejny przykład jak natura może inspirować naukowców. Tym razem chodzi o owady.
Naukowcy z Indyjskiego Instytutu Nauki (IISc) w Bangalore zainspirowali się skrzydłami owadów, które, dzięki specjalnej swojej budowie, zabijają bakterie, z którymi mają kontakt. Postanowili wykorzystać to do opracowania metody zapobiegania infekcjom bakteryjnym po operacjach wszczepienia implantów ortopedycznych.
Metoda indyjskich naukowców polega na wytrawianiu na powierzchni tytanu, z którego zbudowany jest implant, miniaturowych otworów za pomocą chloru. W wyniku tego procesu na powierzchni metalu powstają "nanosłupki", które mechanicznie rozciągają i rozrywają błony bakteryjne. Powierzchnia tytanu staje się czarna i bakteriobójcza, a jednocześnie nie przeszkadza to integracji implantu z kośćmi i tkankami.
W tej chwili lekarze radzą sobie z zakażeniami związanymi z implantami poprzez stosowanie rozszerzonej terapii antybiotykowej. Metoda odkryta przez naukowców z Indii byłaby przydatna w ograniczaniu infekcji w miejscach implantacji.
Źródło: www.scidev.net.